• Skip to Content
  • Sitemap
  • Advance Search
Ministry of Youth Affairs and Sports

National Sports Awards 2020 announced – Rohit Sharma, Mariyappan T., Manik Batra, Ms Vinesh and Ms Rani bag the Khel Ratna

Posted On: 21 AUG 2020 5:21PM by PIB Delhi

Sports Awards are given every year to recognize and reward excellence in sports. Rajiv Gandhi Khel Ratna Award is given for the spectacular and most outstanding performance in the field of sports by a sportsperson over a period of four years; Arjuna Award is given for consistent outstanding performance for four years; Dronacharya Award goes to the coaches for producing medal winners at prestigious international sports events; Dhyan Chand Award is for life time contribution to sports development and Rashtriya Khel Protsahan Puraskar is given to the corporate entities (both in private and public sector) and individuals who have played a visible role in the area of sports promotion and development. Overall top performing university in inter-university tournaments is given Maulana Abul Kalam Azad (MAKA) Trophy. In addition to these Sports Awards, the Ministry also recognises the spirit of adventure among the people of the country by bestowing the Tenzing Norgay National Adventure Award.

A large number of applications were received for Sports Awards this year, which were considered by the Selection Committee headed by Justice (Retd.) Mukundakam Sharma (former Judge of Supreme Court of India) and other members comprising of eminent sportspersons, persons having experience in sports journalism and sports administration, etc.

Based on the recommendations of the Committee and after due scrutiny, the Government has decided to confer awards upon the following sportspersons, coaches and entities under various categories:

The awardees will receive their awards from the Hon’ble President of India at a specially organized function through virtual mode from Rashtrapati Bhawan on 29th August, 2020.

  1. RAJIV GANDHI KHEL RATNA AWARD

 

S. No.

Name of the Sportsperson

Discipline

  1.  

Shri Rohit Sharma

Cricket

  1.  

Shri Mariyappan T.

Para Athletics

  1.  

Ms. Manika Batra

Table Tennis

  1.  

Ms. Vinesh

Wrestling

  1.  

Ms. Rani

Hockey

 

  1. DRONACHARYA AWARD

 

  1. Life- Time Category

 

S. No.

Name of the Coach

Discipline

  1.  

Shri Dharmendra Tiwary

Archery

  1.  

Shri Purushotham Rai

Athletics

  1.  

Shri Shiv Singh

Boxing

  1.  

Shri Romesh Pathania

Hockey

  1.  

Shri Krishan Kumar Hooda

Kabaddi

  1.  

Shri Vijay Bhalchandra Munishwar

Para Powerlifting

  1.  

Shri Naresh Kumar

Tennis

  1.  

Shri Om Parkash Dahiya

Wrestling

 

B.       Regular Category

 

S. No.

Name of the Coach

Discipline

  1.  

Shri Jude Felix Sebastian

Hockey

  1.  

Shri Yogesh Malviya

Mallakhamb

  1.  

Shri Jaspal Rana

Shooting

  1.  

Shri Kuldeep Kumar Handoo

Wushu

  1.  

Shri Gaurav Khanna

Para Badminton

 

 

  1. ARJUNA AWARD

 

S. No.

Name of the Sportsperson (Shri)

Discipline

  1.  

Shri Atanu Das

Archery

  1.  

Ms. Dutee Chand

Athletics

  1.  

Shri Satwik Sairaj Rankireddy

Badminton

  1.  

Shri Chirag Chandrasekhar Shetty

Badminton

  1.  

Shri Vishesh Bhriguvanshi

Basketball

  1.  

Subedar Manish Kaushik

Boxing

  1.  

Ms. Lovlina Borgohain

Boxing

  1.  

Shri Ishant Sharma

Cricket

  1.  

Ms. Deepti Sharma

Cricket

  1.  

Shri Sawant Ajay Anant

Equestrian

  1.  

Shri Sandesh Jhingan

Football

  1.  

Ms. Aditi Ashok

Golf

  1.  

Shri Akashdeep Singh

Hockey

  1.  

Ms. Deepika

Hockey

  1.  

Shri Deepak

Kabaddi

  1.  

Shri Kale Sarika Sudhakar

Kho Kho

  1.  

Shri Dattu Baban Bhokanal

Rowing

  1.  

Ms. Manu Bhaker

Shooting

  1.  

Shri Saurabh Chaudhary

Shooting

  1.  

Ms. Madhurika Suhas Patkar

Table Tennis

  1.  

Shri Divij Sharan

Tennis

  1.  

Shri Shiva Keshavan

Winter Sports

  1.  

Ms. Divya Kakran

Wrestling

  1.  

Shri Rahul Aware

Wrestling

  1.  

Shri Suyash Narayan Jadhav

Para Swimming

  1.  

Shri Sandeep

Para Athletics

  1.  

Shri Manish Narwal   

Para Shooting

 

4.         DHYAN CHAND AWARD

S. No.

Name of the Sportsperson

Discipline

  1.  

Shri Kuldip Singh Bhullar

Athletics

  1.  

Ms. Jincy Philips

Athletics

  1.  

Shri Pradeep Shrikrishna Gandhe

Badminton

  1.  

Ms. Trupti Murgunde

Badminton

  1.  

Ms. N. Usha

Boxing

  1.  

Shri Lakha Singh

Boxing

  1.  

Shri Sukhvinder Singh Sandhu

Football

  1.  

Shri Ajit Singh

Hockey

  1.  

Shri Manpreet Singh

Kabaddi

  1.  

Shri J. Ranjith Kumar

Para Athletics

  1.  

Shri Satyaprakash Tiwari

Para Badminton

  1.  

Shri Manjeet Singh        

Rowing

  1.  

Late Shri Sachin Nag

Swimming

  1.  

Shri Nandan P Bal

Tennis

  1.  

Shri Netarpal Hooda

Wrestling

 

5.         TENZING NORGAY NATIONAL ADVENTURE AWARDS 2019

S. No.

Name of the Sportsperson

Category

  1.  

Ms. Anita Devi

Land Adventure

  1.  

Col. Sarfraz Singh

Land Adventure

  1.  

Shri Taka Tamut

Land Adventure

  1.  

Shri Narender Singh

Land Adventure

  1.  

Shri Keval Hiren Kakka

Land Adventure

  1.  

Shri Satendra Singh

Water Adventure

  1.  

Shri Gajanand Yadava

Air Adventure

  1.  

Late Shri Magan Bissa

Life Time Achievement

 

6.         MAULANA ABUL KALAM AZAD (MAKA) TROPHY

1.

Panjab University, Chandigarh

 

7.         RASHTRIYA KHEL PROTSAHAN PURUSKAR

S. No.

Category

Entity recommended for Rashtriya Khel Protsahan Puruskar, 2020

1.

Identification and Nurturing of Budding and Young Talent

  1. Lakshya Institute
  2. Army Sports Institute

2.

Encouragement to sports through Corporate Social Responsibility

Oil and Natural Gas Corporation (ONGC) Ltd.

3.

Employment of sportspersons and sports welfare measures

Air Force Sports Control Board

4.

Sports for Development

 

International Institute of Sports Management (IISM)

*****

NB/OJA



(Release ID: 1647633) Visitor Counter : 1463