Ministry of Information & Broadcasting
azadi ka amrit mahotsav

69th National Film Awards for the year 2021 announce; Rocketry: The Nambi Effect bags best Feature Film

Ek Tha Gaon by Srishti Lakhera wins best Non-feature Film Award;

Allu Arjun wins best actor award for Pushpa (The Rise Part 1) while Alia Bhatt and Kriti Sanon become joint winners of Best Actress Award

Pankaj Tripathi wins Best Supporting Actor while Pallavi Joshi wins Best Supporting Actress Award

This is our time; Indian films being recognized all over the world: Union Minister Shri Anurag Thakur

Posted On: 24 AUG 2023 6:10PM by PIB Delhi

The Jury for the 69th National Film Awards announced the winners for the year 2021 today. Ahead of the announcement, the Chairperson and other Jury members called on the Union Minister for Information and Broadcasting Shri Anurag Thakur and presented him with the selections for the Awards. The Minister thanked the Jury for diligently going through the entries and selecting the best for the awards. During the interaction the Minister said “It was a very tough competition between all the films in every category. My congratulations and best wishes are with the winners. Today India is the largest film maker in the world. We have the potential to become the content hub of the world. This is our time. Today our films are being recognised all over the world, be it BAFTA or the Oscars.”

The Jury comprised of eminent film makers and film personalities from across the Indian cine-world. The awards were announced by Sh. Ketan Mehta, Chairperson, Feature Films Jury, Sh. Vasanth S Sai, Chairperson, Non-feature Films Jury, Sh. Yatindra Mishra, Best Writing on Cinema Jury in presence of Ms. Neerja Sekhar, Additional Secretary, Ministry of Information and Broadcasting

Best feature film award has been given to Rocketry: The Nambi Effect and the Best Non-Feature Film has been bagged by Ek Tha Gaon directed by Srishti Lakhera.

The Kashmir Files has been awarded with Nargis Dutt Award for Best Feature Film on National Integration, while RRR has bagged the Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment.

Allu Arjun has won the award for Best Actor for his stellar performance in the movie Pushpa (The Rise Part I) while Alia Bhatt and Kriti Sanon have become joint winners of Best Actress Award for Gangubai Kathiawadi and Mimi respectively.

The complete list of the awardees is provided below

 

69th National Film Awards 2021

Best Writing on Cinema

 

Award for Best Book on Cinema:

Sr. No.

Title of the Book

Language

Name of the Author

Name of the Publisher

Medal and Cash prize

1.

MUSIC BY LAXMIKANT PYARELAL : THE INCREDIBLY MELODIOUS JOURNEY

English

Rajiv Vijayakar

Rupa Publications India Pvt. Ltd.

Swarna Kamal and Rs. 75,000/-

 

Award for Best Film Critic:

Sr. No.

Name of Critic

Language

Medal and Cash Prize

  1.  

Purushothama Charyulu

Telugu

Swarna Kamal and Rs. 75,000/-

 

Special Mention - Critic

Sr. No.

Name of Critic

Language

 Prize

1.

Subramanya Badoor

Kannada

Certificate only

 

69th National Film Awards 2021

Non-Feature Films Results

 

S.No.

Category of Award

Title of the Film

Awardee

Medal & Cash Prize

  1.  

BEST NON-FEATURE FILM

Ek Tha Gaon

Producer & Director: Srishti Lakhera

Swarna Kamal and Rs. 1,50,000/-each

  1.  

BEST DEBUT NON-FEATURE FILM OF A DIRECTOR

Paanchika

Producer: Shreya Kapadiya

 

Director: Ankit Kothari

Rajat Kamal and Rs. 75,000/- each

  1.  

BEST

ANTHROPOLOGICAL

 

Fire on Edge

Producer: Risen North East. Non Govt. Organization

 

Director: Pranab Jyoti Deka

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- each

  1.  

BEST BIOGRAPHICAL FILM/HISTORICAL RECONSTRUCTION/

COMPILATION FILM

1. Rukhu Matir Dukhu Majhi

 

2. Beyond Blast

1.Producer & Director: Somnath Mondal

 

2.Producer: Luwang Apokpa Mamikon

 

Director: Saikhom Ratan

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- (Shared)

 

 

  1.  

BEST ARTS FILM

T.N. Krishnan Bow Strings to Divine

Producer: NFDC

 

Director: V. Packirisamy

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- each

  1.  

BEST SCIENCE & TECHNOLGY FILM

Ethos of Darkness

Producer: Sri Ganesh Productions

  Director: Avijit Banerjee

 

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- each

  1.  

BEST PROMOTIONAL FILM (to cover tourism, exports, crafts, industry, etc.)

Endangered Heritage

 ‘Warli Art’

Producer: Baba Cinemas

 

Director: Hemant Verma

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- each

 

  1.  

BEST ENVIRONMENT FILM INCLUDING AGRICULTURE

 Munnam Valavu

Producer: Sree Gokulam Movies

 

Director: R S Pradeep

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- each

 

 

  1.  

BEST FILM ON SOCIAL ISSUES

  1. Mithu Di

 

 

  1. Three Two One

Producer & Director: Asim Kumar Sinha

 

Producer: FTII

Director: Himanshu Prajapati

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- each (Shared)

 

 

 

  1.  

BEST EDUCATIONAL FILM

Sirpigalin Sirpangal

Producer: KKV Media Venture

 

Director: B Lenin

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- each

 

  1.  

BEST EXPLORATION / ADVENTURE FILM (to include sports)

 

Ayushman

Producer: Mathew Varghese, Dinesh Rajkumar N, Naveen Francis

 

Director: Jacob Varghese

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- each

 

 

 

 

  1.  

BEST INVESTIGATIVE FILM

Looking For Challan

Producer: IGNCA

 

Director: Bappa Ray

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- each

 

  1.  

BEST ANIMATION FILM

Kandittundu

Producer: Studio Eeksaurus Productions Pvt.Ltd

 

Director: Adithi Krishnadas

 

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- each

 

  1.  

SPECIAL JURY AWARD

Rekha

Director: Shekhar Bapu Rankhambe

Rajat Kamal and Rs. 1,00,000/- each

  1.  

BEST SHORT FICTION FILM

Dal Bhat

Producer: Nemil Shah

 

Director: Nemil Shah

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- each

  1.  

BEST FILM ON FAMILY VALUES

Chand Saanse

Producer: Chandrakant Kulkarni

 

Director: Pratima Joshi

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- each

  1.  

BEST DIRECTION

Smile Please

Director: Bakul Matiyani

Swarna Kamal and Rs. 1,50,000/-

  1.  

BEST CINEMATOGRAPHY

Pataal - Tee

Cinematographer: Bittu Rawat

 

 

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- each

 

  1.  

BEST AUDIOGRAPHY(Re-recordist of the final mixed track)

Ek Tha Gaon

Re-recordist (final mixed track): Unni krishnan

Rajat Kamal and Rs. 50,000/-

  1.  

BEST PRODUCTION SOUND RECORDIST (LOCATION/SYNC SOUND)

Meen Raag

Production sound recordist: Suruchi Sharma

Rajat Kamal and Rs. 50,000/-

  1.  

BEST EDITING

 

If Memory Serves Me Right

Editor: Abhro Banerjee

Rajat Kamal and Rs. 50,000/-

 

 

  1.  

BEST MUSIC DIRECTION

Succelent

Music Director: Ishaan Divecha

 

Rajat Kamal and Rs. 50,000/-

  1.  

BEST NARRATION/ VOICE OVER

 

Hathibondhu

 

 

Voice Over: Kulada Kumar Bhattacharjee

 

 

 

Rajat Kamal and Rs. 50,000/-

 

 

  1.  

SPECIAL MENTION

1.Baale Bangara

 

2.Karuvarai

 

3.The Healing Touch

 

4.Ek Duaa

Aniruddha Jatkar

 

Srikanth Deva

 

Sweta Kumar Das

 

Ram Kamal Mukherjee

 

Certificate Only

 

69th National Film Awards 2021

Feature Films – Results

 

S.No.

Category of Award

Title Of The Film

Awardee

Medal

& Cash Prize

  1.  

Best Feature Film

Rocketry: The Nambi Effect

 

(Hindi)

Producer:  Rocketry Entertainment LLP

 

Director: R Madhavan

Swarna Kamal and

Rs. 2,50,000 (each)

  1.  

Indira Gandhi Award for Best Debut Film of a Director

Meppadiyan (Person above mentioned)

 

(Malayalam)

 

Producer: Unni Mukundan Films Private Ltd.

 

Director:  Vishnu Mohan

Swarna Kamal and Rs.1,25,000 (each)

  1.  

Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment

RRR (Telugu)

Producer:  DVV Entertainments LLP

 

Director:  S S Rajamouli

 

Swarna Kamal and

Rs. 2,00,000/- (each)

  1.  

Nargis Dutt Award for Best Feature Film on National Integration

 

The Kashmir Files

(Hindi)

 

Producer :Zee Studios Limited

 

Director : Vivek Ranjan Agnihotri

 

Rajat Kamal and

Rs. 1,50,000/- (each)

  1.  

Best Film on Social Issues

 

Anunaad-The Resonance

 

(Assamese)

 

Producer:  Assam State Film Corporation Ltd.

 

Director:  Reema Borah

 

Rajat Kamal and

Rs. 1,50,000/- (each)

  1.  

Best Film on Environment Conservation/Preservation

Aavasavyuham

(Malayalam)

Producer : Krishand Films

 

Director : Krishand

Rajat Kamal and

Rs. 1,50,000/- (each)

  1.  

Best Children's Film

Gandhi&Co.

(Gujarati)

Producer :  MD Media Corp

 

Director: Manish Saini

Swarna Kamal and

Rs. 1,50,000/- (each)

  1.  

Best Direction

Godavari (The Holy Water)

(Marathi)

Director: Nikhil Mahajan

Swarna Kamal and

 

 

Rs. 2,50,000/-

  1.  

Best Actor

Pushpa (The Rise Part I)

 

(Telugu)

Lead Actor : Allu Arjun

 

          

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

 

 

  1.  

Best Actress

1. Gangubai Kathiawadi (Hindi)

 

 

2. Mimi (Hindi)

Lead Actress : Alia Bhatt

 

 

 

Lead Actress :  Kriti Sanon

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

 

  1.  

Best Supporting Actor

Mimi (Hindi)

Supporting Actor:  Pankaj Tripathi

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

  1.  

Best Supporting Actress

The Kashmir Files

(Hindi)

Supporting Actress:  Pallavi Joshi

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

  1.  

Best Child Artist

Last Film Show (Chhello Show)

(Gujarati)

Child Artist : Bhavin Rabari

 

                   

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

  1.  

Best Male Playback Singer

RRR

(Telugu)

Singer : Kaala Bhairava

 

(Song : Komuram Bheemudo)

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

  1.  

Best Female Playback Singer

Iravin Nizhal (Shadow of the Night)

(Tamil)

 

Singer : Shreya Ghoshal

 

(Song : Maayava Chaayavaa)

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

  1.  

Best Cinematography

Sardar Udham

(Hindi)

 

 

Cameraman: Avik Mukhopadhayay

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

  1.  

Best Screenplay

Nayattu (The Hunt)

(Malayalam)

 

 

Gangubai Kathiawadi

(Hindi)

 

 

 

Gangubai Kathiawadi

(Hindi)

 

Screenplay writer (original):  Shahi Kabir

 

 

 

Screenplay writer (Adapted) :

 

Sanjay Leela Bhansali & Utkarshini Vashishtha

 

 

Dialogue Writer:  Utkarshini  Vashishtha & Prakash Kapadia

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/- (each)

  1.  

Best Audiography

Chavittu

(Malayalam)

 

 

 

Jhilli (Discards)

(Bengali)

 

Sardar Udham

(Hindi)

Best Production Sound Recordist (Location / sync sound) :

 

  Arun Asok & Sonu K P

 

Sound Designer : Aneesh Basu

 

 

Re- Recording (Final Mixing): Sinoy Joseph

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/- (each)

  1.  

Best Editing

Gangubai Kathiawadi

(Hindi)

Editor: Sanjay Leela Bhansali

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

  1.  

Best Production Design

Sardar Udham

(Hindi)

Production  Designer:  Dmitrii Malich & Mansi Dhruv Mehta

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/- (Shared)

  1.  

Best Costume Designer

Sardar Udham

(Hindi)

Costume Designer:  Veera Kapur Ee

Rajat Kamal and Rs. 50,000/- (Shared)

  1.  

Best Make-up Artist

Gangubai Kathiawadi

(Hindi)

 

Make-up Artist: Preetisheel Singh D’souza

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

  1.  

Best Music Direction

Pushpa (The Rise Part I)

(Telugu)

 

 

RRR

(Telugu)

 

Music Director (Songs):

 

Devi Sri Prasad

 

 

Music Director (Background Score) :

 

M.M. Keeravaani

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/- (each)

  1.  

Best Lyrics

Konda Polam

(Telugu)

 

Lyricist:  Chandrabose

 

(Song : Dham Dham Dham)

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

  1.  

Special Jury Award

Shershaah

 

Director : Vishnu Varadhan

Rajat Kamal and

Rs. 2,00,000/-

 

 

  1.  

Best Special Effects

RRR

(Telugu)

Special Effects Creator : V Srinivas Mohan

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

 

 

  1.  

Best Choreography

RRR

(Telugu)

 

Choreographer: Prem Rakshith

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

 

  1.  

Best Action Direction Award (Stunt Choreography)

RRR

(Telugu)

 Stunt Choreographer : King Soloman

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

  1.  

Best Feature Film in each of the language specified in the Schedule VIII of the Constitution

 

 

 

  1.  

Best Assamese Film

 

Anur (Eyes on the Sunshine)

Producer:   Gopendra Mohan Das

 

Director:  Monjul Baruah

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Bengali Film

 

Kalkokkho – House of Time

 

Producer:   Aurora Film Corporation Pvt.Ltd

 

Director:  Rajdeep Paul & Sarmistha Maiti

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Hindi Film

 

 

Sardar Udham

(Hindi)

Producer:  Kino works LLP

 

Director:  Sujit Sircar

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Gujarati Film

Last Film Show

(Chhello Show)

Producer : Jugaad Motion Pictures

 

Director : Pan Nalin

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Kannada Film

 

777 Charlie

Producer:   Parmvah Studios Pvt.Ltd

 

Director:  Kiranraj K

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Maithili Film

 

Samanantar (The Parallel)

Producer : Anirati Films

 

Director:   Niraj Kumar Mishra

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Marathi Film

 

Ekda Kay Zala

Producer : Gajavadana Showbox LLP

 

Director:  Saleel Shrinivas Kulkarni

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Malayalam Film

 

Home

Producer: Friday Film House Pvt.Ltd.

 

Director:  Rojin.P.Thomas

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Meiteilon Film

 

Eikhoigi Yum

(Our Home)

Producer:   Chingsubam Sheetal

 

Director:  Mayanglambam Romi Meitei

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Odia Film

 

Pratikshya

(The Wait)

Producer:   Amiya Patnaik Procutions

 

Director:  Anupam Patnaik

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Tamil Film

 

Kadaisi Vivasayi

(The Last Farmer)

Producer : Tribal Arts

 

Director:  M. Manikandan

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

 

  1.  

Best Telugu Film

 

Uppena (Wave)

Producer:  Mythri Movie Makers

 

Director: Sana Buchibabu

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

 31

Best Feature Film in each of the languages other than those specified in Schedule VIII of the Constitution

 

 

 

 (a)

Best Mishing Film

Boomba Ride

Producer:   Quarter Moon productions

 

Director:  Biswajit Bora

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

32.

Special Mention

1. Kadaisi Vivasayi (The Last Farmer)

 

 2 . Jhilli (Discards)

 

3. Home

 

4. Anur - Eyes on the Sunshine

Late Shri Nallandi

 

 

Aranya Gupta & Bithan Biswas

 

Indrans

 

Jahanara Begum

Certificate only

 

69th National Film Awards 2021

Jury

 

FEATURE FILMS JURY

 

CENTRAL PANEL

  1.  

Sh. Ketan Mehta (Chairperson)

  1.  

Sh. Sabyasachi Mohapatra (Member)

  1.  

Sh.V.N. Aditya (Member)

  1.  

Sh. Paresh Vora(Member)

  1.  

Sh. Manas Choudhury (Member)

  1.  

Sh. Malay Ray (Member)

  1.  

Sh. G. Suresh Kumar (Member)

  1.  

Sh. Sunil Kumar Desai (Member)

  1.  

 Ms. Papia Adhikary (Member)

  1.  

Sh. Muthu Ganesh (Member)

  1.  

Sh. Shantanu Ganesh Rode (Member)

 

Regional Jury

 

NORTH PANEL

  1.  

Sh. V.N.Aditya, (Chairperson)

  1.  

 Sh. R V Ramani (Member)

  1.  

Sh. Anand Kumar Singh (Member)

  1.  

Sh. Murtaza Ali Khan (Member)

  1.  

Sh. Shivam Chhabra (Member)

 

 

EAST PANEL

  1.  

Sh. Paresh Vora (Chairperson)

  1.  

 Ms. Runa Ashish (Member)

  1.  

 Ms. Jayasree Bhattacharyya (Member)

  1.  

Ms. Bobby Sarma Baruah  (Member)

  1.  

Sh. Shiladitya Moulik (Member)

 

 

WEST PANEL

  1.  

Ms. Malay Ray,(Chairperson)

  1.  

Sh. Mandar Talauliker (Member)

  1.  

 Ms. Olivia Das (Member)

  1.  

 Sh. Pritesh Sodha (Member)

  1.  

Sh. Bhaurao Karhade (Member)

 

 

SOUTH I PANEL

  1.  

Sh. Sabyasachi Mohapatra (Chairperson)

  1.  

 Sh. Sukumar Jatania (Member)

  1.  

Ms G Kala (Member)

  1.  

Ms. Geeta Gurappa (Member)

  1.  

 Sh. Sajin Babu (Member)

 

 

SOUTH II PANEL

  1.  

 Sh. Manas Choudhury, (Chairperson)

  1.  

Sh. M N Swamy (Member)

  1.  

 Ms. Balabadhrapathruni Ramani (Member)

  1.  

 Ms. M M Sreelekha (Member)

  1.  

 Sh. Suryapal Singh (Member)

 

NON FEATURE FILMS JURY

  1.  

 Sh. Vasanth S Sai, (Chairperson )

  1.  

Sh. Borun Thokchom(Member)

  1.  

Sh. Shankhajeet De (Member)

  1.  

 Sh. Panchakshri C E (Member)

  1.  

 Sh. Hari Prasad (Member)

  1.  

Sh. Amol Vasant Gole (Member)

  1.  

Sh. Kamakhya Narayan Singh (Member)

 

BEST WRITING ON CINEMA JURY

1

Sh. Yatindra Mishra  (Chairperson)

2

 Sh.Veejay Sai (Member)

3

 Sh. Ramadasa Naidu (Member)

****

Saurabh Singh



(Release ID: 1951758) Visitor Counter : 10854