Ministry of Home Affairs

Correctional Service Medals conferred on prison personnel on the occasion of Independence Day, 2023

Posted On: 14 AUG 2023 6:03PM by PIB Delhi

On the occasion of Independence Day, 2023, the President of India has approved the conferment of the following Correctional Service Medals on Prison Personnel:

President’s Correctional Service Medal for Distinguished Service

 

S. No.

Name of the Person

Designation

State/UT

  1.  

Shri Ishvarbhai Veljibhai Chaudhari

 

Superintendent

Gujarat

  1.  

Shri Sunil Nivrutti Dhamal

 

Additional Superintendent Class I

Maharashtra

  1.  

Shri Prakash Baburao Ukarande

 

Jailor Group I

Maharashtra

  1.  

Shri Tatyasaheb Sadashiv Nimbalkar

 

Jailor Group I

Maharashtra

  1.  

Shri Ananda Shankar Hirve

 

Subedar

Maharashtra

  1.  

Shri Ganesh Pandurang Ghodke

 

Havildar

Maharashtra

  1.  

Shri Yogender Kumar

 

Head Warder

Delhi

 

Correctional Service Medal for Meritorious Service

S. No.

Name of the Person

Designation

State/UT

  1.  

Shri Hemant Kumar Namdeo

 

Jail Teacher

Chhattisgarh

 

  1.  

Shri Tarachand Awasthi

 

Warder

Chhattisgarh

  1.  

Shri Tek Ram Verma

 

Warder

Chhattisgarh

  1.  

Shri Devnarayan Ram

 

Warder

Chhattisgarh

  1.  

Shri Jagdishchandra Gulabchand Chavda

 

Jailor Gr.II

Gujarat

 

  1.  

Shri Munish Sood

 

Deputy Superintendent

Haryana

 

  1.  

Shri Joginder Singh

 

Assistant

Haryana

  1.  

Shri Pawan Kumar

 

Accountant

Haryana

  1.  

Shri Vishnu Kumar

 

Sub Assistant Superintendent

Haryana

  1.  

Shri Anil Kumar

 

Head Warder

Haryana

  1.  

Shri Satish Kumar

 

Warder

Haryana

  1.  

Shri Sher Chand Sharma

 

Senior Assistant Inspector General of Prisons

Himachal Pradesh

 

  1.  

Shri Puneet Chauhan

 

Head Warder

Himachal Pradesh

  1.  

Shri Nazir Ahmad Bhat

 

Assistant Superintendent

UT of Jammu and Kashmir

  1.  

Bishan Dass

 

Head Warder

UT of Jammu and Kashmir

  1.  

Rakesh Kumar

 

Selection Grade Warder

UT of Jammu and Kashmir

  1.  

Shakeel Ahmad Shah

 

Selection Grade Warder

UT of Jammu and Kashmir

  1.  

Bilal Ahmad Khan

Selection Grade Warder

UT of Jammu and Kashmir

  1.  

Kamal Kishore

Warder

UT of Jammu and Kashmir

  1.  

Shri Prasada T.V

Head Warder

Karnataka

 

  1.  

Shri Jayakumar V.

 

Superintendent

Kerala

  1.  

Smt. Geetha E.A.

 

Assistant Superintendent Gr.I

Kerala

  1.  

Smt. Usha P.P.

Assistant Superintendent Gr. I

Kerala

  1.  

Shri A.N. Anandakrishnan

 

Assistant Superintendent Gr. II

Kerala

  1.  

Shri Aleyas Varghese

Assistant Superintendent Gr. II

Kerala

  1.  

Shri Shiju C.R.

 

Deputy Prison Officer

Kerala

  1.  

Shri Rakesh Kumar Bhangre

 

Superintendent

Madhya Pradesh

 

  1.  

Shri Anil Kumar Pathak

 

Assistant Jail Superintendent

Madhya Pradesh

  1.  

Shri Mahesh Sharma

 

Assistant Jail Superintendent

Madhya Pradesh

  1.  

Smt. Geeta Raikwar

 

Teacher

Madhya Pradesh

  1.  

Shri Shobhal Singh Thakur

 

Teacher

Madhya Pradesh

  1.  

Shri Suraj Singh Rana

 

Chief Head Warder

Madhya Pradesh

  1.  

Shri Karunendra Singh Parihar

 

Acting Chief Head Warder

Madhya Pradesh

  1.  

Shri Chandrabhan Namdev

 

Head Warder

Madhya Pradesh

  1.  

Shri Jagdish Patidar

 

Warder

Madhya Pradesh

  1.  

Shri Anil Hanmant Khamkar

 

Superintendent Class I

Maharashtra

 

  1.  

Shri Waman Tukaram Nimje

 

Jailor Group I

Maharashtra

  1.  

Shri Vijay Dnyaneshwar Kambale

Jailor Group I

Maharashtra

  1.  

Shri Tanaji Krishna Dhotre

 

Jailor Group II

Maharashtra

  1.  

Shri Kishorilal Sukram Rahangdale

Subedar

Maharashtra

  1.  

Shri Vijay Ladku Patil

 

Subedar

Maharashtra

  1.  

Shri Prakash Mahadeo Satpute

Subedar

Maharashtra

  1.  

Shri Chandrakant Narayan Bosode

Subedar

Maharashtra

  1.  

Shri Babasaheb Hanumant Chorge

Havildar

Maharashtra

  1.  

Shri Dattatray Kisan Bhosale

 

Havildar

Maharashtra

  1.  

Shri Ashok Kundlik Adale

 

Sepoy

Maharashtra

  1.  

Shri Sudhakar Ramkrishna Malwe

Sepoy

Maharashtra

  1.  

Shri Shougrakpam Gambhi Singh

Chief Head Warder

Manipur

 

  1.  

Shri Brightstone D Shira

 

Havildar

Meghalaya

 

  1.  

Shri Babuli Mahakud

Chief Warder

Odisha

 

  1.  

Shri Ganga Sagar Panda

 

Chief Warder

Odisha

  1.  

Shri Manas Ranjan Puspalak

 

Prison Welfare Officer

Odisha

  1.  

Shri Manoj Narayan Sarangi

District Probation Officer

Odisha

  1.  

Shri Kalandi Charan Nayak

 

Assistant Jailor

Odisha

  1.  

Shri Karma Pelzongpa Bhutia

Head Warder

Sikkim

 

  1.  

Shri S. Vetrichelvam

Assistant Jailor

Tamil Nadu

 

  1.  

Shri A. Balamurugan

 

Assistant Jailor

Tamil Nadu

  1.  

Shri E.K Manikandan

 

Chief Head Warder

Tamil Nadu

  1.  

Shri G. Selvaraj

 

Chief Head Warder

Tamil Nadu

  1.  

Shri S. Avudainayagam

 

Grade I Warder

Tamil Nadu

  1.  

Smt. P. Mohana

 

Grade II Warder

Tamil Nadu

  1.  

Shri Gouri Ramachandram

 

Deputy Superintendent

Telangana

 

  1.  

Smt. Cherukuri Vijaya

Deputy Jailor

Telangana

  1.  

Shri Ch. Kailash

 

Assistant Deputy Jailor

Telangana

  1.  

Shri G. Malla Reddy

 

Head Warder

Telangana

  1.  

Shri Shamsher Singh Chauhan

Head Warder

Uttarakhand

 

  1.  

Shri Gambhir Singh Kharola

Senior Assistant

Uttarakhand

  1.  

Shri Satyaveer Singh

Deputy Superintendent

NCT of Delhi

 

  1.  

Smt. Anjana Chauhan

 

Assistant Superintendent

NCT of Delhi

  1.  

Shri Sonam Wangdus

Head Warder

UT of Ladakh

 

*****

RK/AY/AKS/RR/AS



(Release ID: 1948617) Visitor Counter : 3403